Miryalı Sarp Sakin'e Göre Dünya

Yazar: Ayşe Güren -

Resimleyen: Sedat Girgin -

Yaş Aralığı: 9 - 10 - 11 -

Türü: Öykü

224 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-07-4255-2

Barkod: 9789750742552

Dünyalıların hız tutkusunu, kurallarını, alışkanlıklarını anlamak, Miryalı Ters Beşler için pek kolay değil!


Sarp Sakin,  evde, okulda, sokakta Dünyalılara karşı kahramanca direnen Miryalıların yaşadıklarını Ayşe Güren'in kulağına fısıldadı. O da oturup yazdı... Serinin daha önce basılan ilk iki kitabı Gökten Yağan İkizler Aşkına ve Dinozor Kuşları'nı, yeni yazdığı üçüncü kitap İnsan Kurtçukları’yla birlikte, Miryalı Sarp Sakin'e Göre Dünya adlı tek kitapta topladı.


Yavaş ve sakin gezegen Mirya'dan geldiklerini düşünen ama Dünya'da doğup büyüyen beş arkadaşın şaşırtıcı, düşündürücü, komik ve zorlu maceraları sizi bekliyor şimdi.

1970’te Kayseri’de doğan Ayşe Güren, çocukluğunu İstanbul’da, zamanın işçi semti Ortaköy’de, Boğaz kıyısında geçirdi. Memleketin tüm renklerinin bir arada yaşadığı bu alçakgönüllü semtin sokaklarında özgürce geçirdiği yıllar, yazma sevgisinin temelini oluşturdu. Ortaokul, lise, üniversite derken iş hayatına atıldı. Sonra, asıl işinin okumak ve yazmak olduğuna karar verdi. Uzun bir çalışmanın ardından, 2010’da ilk öykü kitabı Süreduran (Çınar Yayınları) basıldı. Bu arada, çocuk edebiyatıyla da ilgilenmeye başladı. Ortaköy sokaklarına ve çocukluğun özgür yıllarına, çocuklara öyküler yazarak dönebileceğini keşfetti. Şemsiyesine Saklanan Adam (Kuraldışı Yayıncılık, 2015), 2020’de üçüncü cilt de eklenerek, aynı adla tek kitapta toplanan Miryalı Sarp Sakin’e Göre Dünya serisinin ilk iki cildi (Can Çocuk Yayınları, 2016), Kaptan Kâzım’ın Sağ Yanağı (Can Çocuk Yayınları, 2017), Uykusuz Ayılar Kahvesi (Kuraldışı Yayıncılık, 2019) bu keşfin ürünleri... İstanbul'da yaşayan Ayşe Güren, roman ve öykü çalışmalarının yanı sıra çeviri alanında da ürün vermeye devam ediyor.