Küçük Kaptan

Yazar: Paul Biegel -

Resimleyen: Carl Hollander -

Çeviren: Mustafa Özen -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 -

Türü: Roman

480 sayfa
12,5 x 19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2018

2. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-3868-5

Barkod: 9789750738685

"Tombul Üzüm ve Marinka, trompet sesini duyar duymaz yataklarından sıçrayıp, evden çabucak çıktılar. Gecelikleri fırtınada uçuşuyor, dalgaların köpükleri yüzlerine çarpıyordu. Islak kumlarda yalınayak koşarak kum tepesine gittiler. "Geliyoruz!" diye bağırdılar. Ama kulakları sağır eden bir gürültü bütün sesleri bastırdı. Denizde, ta uzaklarda kabaran, gökdelen yüksekliğinde bir dalga tam Tombul Üzüm ve Marinka küpeşteye tutundukları sırada tekneyi kum tepesinden alıp denize sürükledi."

İşte Küçük Kaptan ve arkadaşları Marinka, Tombul Üzüm ve Korkak Toni'nin yedi denizlerdeki maceraları böyle başlar. Tekneleri Hiçbatmaz'a atlayıp Büyük Büyüme Adası'na yelken açarlar. Bir rivayete göre bu adada çocuklar bir gecede büyümektedir. Ne var ki çocukların aileleri bu yolculuğa karşı çıkar, hatta böyle bir adanın varlığına inanmazlar. Fakat Küçük Kaptan ve arkadaşları tüm güçlüklere rağmen yola koyulurlar. Ailelerinden  ve okuldan uzakta, kendilerini akıl almaz maceraların içinde bulurlar.

Can Çocuk kitaplığının en sevilen klasiklerinden Küçük Kaptan'ın üç öyküsü ilk kez bir arada!

Paul Biegel 1925’te Bussum, Hollanda’da doğdu. On dört yaşındayken yazdığı ilk öyküsü De Ontevreden Kabouter (Mutsuz Bahçe Cücesi) De Tijd gazetesinde yayımlandı. Çeşitli dergilerde editörlük yaptı. Gazeteler için çizgi romanlar kaleme aldı. İlk kitabı De Gouden Gitaar 1962 yılında yayımlandı. 1965 yılında Het Sleutelkruid adlı kitabıyla Gouden Griffel Ödülü’nü aldıktan sonra, Hollanda’da en önemli çocuk kitapları yazarları arasına girdi. Hayatı boyunca 50'nin üzerinde kitap kaleme aldı. Kitapları İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca başta olmak üzere birçok dile çevrildi.