İdil Biret / Dans Eden Parmaklar

Yazar: Gülçin Alpöge -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Biyografi

88 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz fotoğraflar

 

1. Baskı: 2018

5. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-07-3675-9

Barkod: 9789750736759

"Müzik keyifle, neşeyle yapılmalıdır. Güzelliği ancak bu şekilde ulaştırabilirsiniz." -- İdil Biret

İki yaşında, dinlediği orkestra eserlerinin melodisini piyanoda tek parmakla çalabiliyordu İdil. Dört yaşına geldiğinde, Bach'ın bazı eserlerini çalmaya başlamıştı bile. Duyduğu her sesi nota olarak ifade edebiliyordu. "İdil Yasası" olarak da anılan "Harika Çocuklar Yasası", o yedi yaşındayken çıkarıldı. Sekiz yaşında, ilk radyo konserini verdi... İdil Biret, bugün dünyanın en geniş repertuvarlı piyanistlerinden kabul edilen, çocukluğun neşesini ve muzipliğini hâlâ gözlerinin parıltısında taşıyan bir dâhi.

Çocuk edebiyatının değerli yazarlarından, eğitim alanındaki çalışmalarıyla da tanınan akademisyen Prof. Dr. Gülçin Alpöge dünyaca ünlü dâhi piyanist İdil Biret'in çocukluk ve gençlik yıllarını çocuklar için anlattı. İdil Biret'in öyküsü, müziğe bağlılığı, tutkudan beslenen çalışkanlığı, insancıllığı ve alçakgönüllülüğü, her yaştan okura kendi olanaklarını tanıyıp hayalleri uğruna çalışmanın ilhamını veriyor.

Gülçin Alpöge İstanbul’da doğdu. Amerikan Kız Koleji'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nden pedagoji sertifikası aldı. New York Üniversitesi’nde Özel Eğitim alanında yüksek lisans yaptı. İki yıl George Washington Üniversitesi Eğitim Araştırmaları Merkezi’nde çalıştı. Amerikan Kız Koleji’nde, psikoloji ve sosyal psikoloji dersi verdi. Doktorasını, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde psikolinguistik alanında tamamladı. On yılı aşkın süre boyunca anaokulu öğretmenliği ve idareciliği yaptı. İki anaokulunun kuruluşunu gerçekleştirdi. 2002 yılında profesör unvanını aldığı Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü’nde çalışırken, fakültedeki çocuk yuvasının sorumluluğunu üstlendi. Eğitim programları hazırladı, akademik makaleler ve kitaplar yazdı. Farklı kültürlerden ve ülkelerden masalları, hikâyeleri çocuklar için yeniden anlatan, çocukları farklı kavramlarla tanıştıran öyküler kaleme alan Alpöge’nin otuz çocuk kitabı bulunmaktadır. Öyküleri Doğan Kardeş, Kırmızıfare, Milliyet Çocuk, Bando, Serena e Jogel gibi dergilerde yayımlandı. Bazı öyküleri yabancı dillere çevrildi. Kendi öykülerini okuduğu CD’si bulunan yazar, 1974’te yayımlanan Şıpşıp ile Tıptıp isimli dosyasına Arkın Yayınları tarafından verilen birincilik ödülünü eşi Atila Alpöge'yle paylaştı. 23 Nisan 2012’de, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bir organizasyonda, çocuklar tarafından “En Çocuk Dostu Akademisyen” seçilen Gülçin Alpöge, Boğaziçi Üniversitesi'nden emekli oldu.