Böcek Orkestrasının Muhteşem Turnesi

Yazar: Göknil Özkök -

Resimleyen: Mustafa Delioğlu -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Roman

96 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2010

15. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-1189-3

Barkod: 9789750711893

Böcek orkestrası turneye çıkıyor!
“Kötülük, yalnızca zavallılık getirir.”

Yaşlı Güve, yıllarca çalışıp didinmiş, böcek âleminde çok sevilen harika bir orkestra kurmuştu: Böcekistan Senfoni Orkestrası! Orkestra öyle başarılıydı ki, konserlerin tamamında her kovuk tıklım tıklım doluyordu. Ve şimdi de çok önemli bir turneye çıkıyorlardı. Fakat "küçük" bir sorun vardı: Yaşlı Güve, herkesin çok sevdiği şef Riri'nin yerine, kendini beğenmiş ünlü şef Danaburnu'nu getirmeyi planlıyordu... Orkestrada işler karışacaktı!

Flütleri bambudan yapılmış, acayip mi acayip bir orkestra bu! Kemanda karınca, viyolada taklaböceği, çelloda kırlangıç kelebeği var! Notaları yapraklara yazıyorlar ve üstelik şefleri de bir cırcırböceği! Çocuklar için müziği ve edebiyatı bir araya getiren eğlenceli romanlar kaleme alan müzisyen, yazar Göknil Özkök, Böcekistan Senfoni Orkestrası'nın maceralarını anlatmaya devam ediyor!

İstanbul’da doğan Göknil Özkök, 1989’da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladığı viyola eğitimini 1999’da tamamladı. Mezun olduğu yıl katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndaki görevini 2012’ye dek sürdürdü. Almanya’da başlayan yüksek lisans eğitimini MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nda tamamladıktan sonra, aynı konservatuvarda öğretim görevlisi olarak viyola eğitmenliğine başladı. 1997’den bu yana yurtiçi ve yurtdışında resital, oda müziği ve orkestra konserleri vermeyi sürdürüyor. Edebiyata küçük yaşta, gazeteci-yazar olan dedesi sayesinde adım atan Özkök, ilkokul yıllarından itibaren yazdığı çeşitli hikâyeler, denemeler ve kısa oyunların ardından, ilk biyografik romanı Sihirli Mozart’la yazın yaşamına başladı. Aynı kitaptan oyunlaştırdığı Mozart Küçük Dâhi: Gençlik Müzikali, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin 2013-2014 sezonunda sahnelendi. Klasik müzik bestecilerinin yaşamlarını konu alan biyografik romanlarının dışında ilk okuma kitapları da yazan Özkök, konserler vermeye ve MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’ndaki viyola eğitmenliğine devam ediyor. Kızı Yaz’la İstanbul’da yaşayan yazar, farklı yaş grupları için yeni öyküler, romanlar kaleme alıyor.