Bach Yürürken

Yazar: Göknil Özkök -

Resimleyen: Kutlay Sındırgı -

Yaş Aralığı: 9 - 10 - 11 - 12 -

Türü: Biyografi

192 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2009

20. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-1040-7

Barkod: 9789750710407

Kâğıt, kalem ve biraz da ay ışığı...
Dâhi müzisyenin çocukluğuna yolculuk!

Müzik uğruna gece gündüz yürüyen bir çocuk düşünün! Müziğe öylesine âşık ki, bu aşk uğruna hiç uyumamaya, sabahlara dek çalışmaya, günlerce aç kalmaya, dahası kilometrelerce yol yürümeye razı... Müzisyen-yazar Göknil Özkök'ten, bütün çağların en büyük bestecisi olarak kabul edilen Johann Sebastian Bach'ın serüven dolu yaşam öyküsü!

Ustalıklı kalemiyle çocukların beğenisini kazanan Göknil Özkök, Sihirli Mozart'ın ardından bu kez büyük besteci Johann Sebastian Bach'ın çocukluğunu taşıyor genç okurların kitaplıklarına. Müziğe meraklı bütün çocukların başucu kitabı olabilecek bu roman, erken yaşlarda başlayan sanat sevgisinin, azim ve emekle nasıl çoğalacağını ve dünyaya mal olabileceğini çocukların dilinden anlatıyor. 

İstanbul’da doğan Göknil Özkök, 1989’da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladığı viyola eğitimini 1999’da tamamladı. Mezun olduğu yıl katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndaki görevini 2012’ye dek sürdürdü. Almanya’da başlayan yüksek lisans eğitimini MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nda tamamladıktan sonra, aynı konservatuvarda öğretim görevlisi olarak viyola eğitmenliğine başladı. 1997’den bu yana yurtiçi ve yurtdışında resital, oda müziği ve orkestra konserleri vermeyi sürdürüyor. Edebiyata küçük yaşta, gazeteci-yazar olan dedesi sayesinde adım atan Özkök, ilkokul yıllarından itibaren yazdığı çeşitli hikâyeler, denemeler ve kısa oyunların ardından, ilk biyografik romanı Sihirli Mozart’la yazın yaşamına başladı. Aynı kitaptan oyunlaştırdığı Mozart Küçük Dâhi: Gençlik Müzikali, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin 2013-2014 sezonunda sahnelendi. Klasik müzik bestecilerinin yaşamlarını konu alan biyografik romanlarının dışında ilk okuma kitapları da yazan Özkök, konserler vermeye ve MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’ndaki viyola eğitmenliğine devam ediyor. Kızı Yaz’la İstanbul’da yaşayan yazar, farklı yaş grupları için yeni öyküler, romanlar kaleme alıyor.