Kırık Şemsiye

Yazar: Sevim Ak -

Resimleyen: Huban Korman -

Yaş Aralığı: 4 - 5 - 6 - 7 -

Türü:

28 sayfa
19,5x24 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2006

14. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-0672-1

Barkod: 9789750706721

Kimin bu şemsiye?

Küçük Deren'le birlikte sorular sora sora kırık bir şemsiyenin izini sürmeye, öykülerden öyküler derlemeye var mısınız? Çocukların sevgili yazarı Sevim Ak, küçücük bir hikâyeden kocaman bir dünya kuruyor; Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği, “Resimli Kitap Ödülü”ne layık bulunan Kırık Şemsiye ile yine minik okularından ellerinden tutup onlara hayatı anlatıyor.

Bakkalda unutulan kırık yeşil bir şemsiye var bu hikâyede, bir Deren! Bu gizemli şemsiye kime aittir acaba? Şeftali ağacı, Terzi Zehra ve Martı, yeşil şemsiyeli yaşlı bir adamı tanımışlardır ama şemsiyeyi unutan adamla onların unutamadıkları bu adam aynı kişi midir? Peki, kırık şemsiye dostların aramağanlarıyla göz alıcı, sağlam bir şemsiyeye dönüşünce yeniden kaybolmamış mıdır?

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.