Savaşı Bitiren Sinek

Yazar: Bryndís Björgvinsdóttir -

Resimleyen: Þórarinn Már Baldursson -

Çeviren: Mahir Ünsal Eriş -

Yaş Aralığı: 9 - 10 - 11 -

Türü: Roman

112 sayfa
13,5x21 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2017

6. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-3430-4

Barkod: 9789750734304

Unutulmayacak bir cesaret ve dayanışma öyküsü...

Çünkü sineklik bunu gerektirir!

"Doğu"daki savaşın bitmesini sağlayan ve minik bir karasineği gazetelerin başsayfasına taşıyan olaylara, Kolkex, Sinek ve Hermann Şeker adlı sineklerin çok parçalı, keskin gözlerinden bakmaya ne dersiniz? Birgün üç arkadaşın evlerini paylaştıkları insanlar, teknoloji harikası bir elektrikli "sineklik" almaya karar veriyorlar. Artık o evde kalamayacaklarını anlayan üç arkadaş, macera dolu bir yolculuğa çıkmaya hazırlanırken, dünyanın öteki ucunda onları yepyeni bir insan icadı bekliyor: Savaş...

İzlandalı yazar Bryndís Björgvinsdóttir, "insansı" hayvanların algılarıyla ve değer yargılarıyla değil, "başka bir tür"ün yaşamının içinden okumaya çalışıyor "insanlığı" ve onu akıl sır ermez işlerini; dolayısıyla sadece çocuklara değil, yetişkinlere de birtakım "insani" durumları sorgulama imkânı sunuyor. İzlanda Çocuk Edebiyatı Ödülü'ne layık bulunan Savaşı Bitiren Sinek, okurunu küçücük bir karasineğin -hem de bir takım süper güçlerle filan değil de sadece kendisi olarak- dünyayı değiştirebileceğine inandırıyor.

İzlandalı halkbilimci, şair ve çocuk kitapları yazarı Bryndís Björgvinsdóttir, 1982'de İzlanda'da doğdu. İzlanda Sanat Akademisi’nde eğitimci olan yazar, ilk çocuk kitabı Superman Ormar’s Dictionary’yi on beş yaşında kaleme aldı. Savaşı Bitiren Sinek’le 2011 yılında İzlanda Çocuk Edebiyatı Ödülü’ne değer görüldü. Savaşı Bitiren Sinek yazarın Can Çocuk’taki ilk kitabı.