Küçük Sırlar

Yazar: Sevim Ak -

Resimleyen: Gözde Bitir -

Yaş Aralığı: 7 - 8 - 9 -

Türü: Roman

32 sayfa
20x21,5 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2009

13. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-1057-5

Barkod: 9789750710575

Sınıflar

Yıldız tozu deyip geçme!

"Her yıl tonlarca yıldız tozu dökülür dünyanıza... Siz kum, çakıl sanır, yüzüne bakmazsınız belki... Oysa evrenin milyarca yıllık öyküsü saklıdır o minik parçacıkta!”

Güneş batarken arkasından, "Geri dön!" diye sesleniyor Sıla. Tam da o an gezegenlerin kraliçesi Venüs'le burun buruna geliyor. Elinde aynası, balon etekli giysisi, alev saçlarıyla göz kamaştıran Venüs, neler neler yaşamış, neler neler görmüş meğer! Aradığı her şey yanı başındaymış Sıla'nın, öyle çoook uzaklarda değil!

Çocukların ellerinden bırakamadığı kitapların yazarı Sevim Ak, küçücük bir öyküden yola çıkarak dönüp dönüp tekrar okunacak kocaman bir "hayat bilgisi" derliyor Küçük Sırlar'da: Sıla'nın küçük gündelik sırlarından Evren'in kafa karıştıran sırlarına uzanan bir yolculuğa çıkarıyor çocukları.

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.