Rüzgârın Üzerindeki Şehir

Yazar: Behiç Ak -

Resimleyen: Behiç Ak -

Yaş Aralığı: 4 - 5 - 6 - 7 -

Türü:

36 sayfa
19,5x24 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2009

21. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-07-1042-1

Barkod: 9789750710421

Bir zamanlar minik bir kasabada, çalışkan ve mutlu insanlar yaşarmış. Bir akşam işlerinden dönerlerken, nereden geldiği belli olmayan güçlü bir rüzgâr esmeye başlamış ve kadın, erkek, yaşlı, genç, çoluk, çocuk demeden hepsisini tüy gibi kaldırıp, gökyüzüne savuruvermiş! Gökyüzünde uçuşan kasabalılar, rüzgârın onları yere çarpıp paramparça edeceğini sanarak, korkuyla bağrışmışlar.  Ama rüzgâr onları güçlü kollarında tutmaya devam etmiş ve hiç bırakmamış.

Rüzgârın üzerinde yaşayan ve onunla birlikte dünyayı dolaşan insanların öyküsünü var bu güzel kitapta... Behiç Ak'ın yazıp resimlediği Rüzgârın Üzerindeki Şehir, "Birlikte Okuyalım" dizisinin ilham verici eserlerinden biri olarak, minik okurları yalnızca edebiyatla değil resimle de tanıştırıyor, rengârenk bir masal dünyasının kapısını aralıyor.

1956'da Samsun’da doğan Behiç Ak, Yıldız Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den bugüne Cumhuriyet gazetesinde "Kim Kime Dum Duma" başlıklı bant karikatürü çizen Ak'ın karikatürleri Türkiye’nin birçok kentinin yanı sıra Hollanda, Almanya ve İsviçre'de sergilendi. Tiyatro oyunlarıyla da tanınan yazarın Ayrılık, Bina, Fay Hattı ve Tek Kişilik Şehir adlı oyunları büyük ilgi gördü, bazıları Avrupa'da sahnelendi. 1994'te çektiği Türk Sinemasında Sansürün Tarihi - Siyahperde adlı belgesel film çalışması aynı yıl Ankara Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Ödülü'nü kazandı. Çocuk kitapları Japonya, Kore, Almanya ve Çin'de yayımlanan yazarın Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! adlı romanı (Günışığı Kitaplığı) Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Çocuk Romanı Ödülü’nü ve Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOGEM) 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’nü kazandı. 2016'da Sedat Simavi Karikatür Ödülü'ne değer görülen sanatçı, İstanbul'da yaşıyor.