Gözlerinde Güneş Var

Yazar: Sevim Ak -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 - 13 -

Türü: Anı-İzlenim

208 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz fotoğraflar

1. Baskı: 2009

16. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-07-1074-2

Barkod: 9789750710742

Aynı gökyüzü, farklı yaşamlar...

"Bir gün köy çocuklarının neşeli öykülerinin de yazılacağı umuduyla..."

Kalabalık aileleriyle, çoğu zaman çığdan, selden kapanmış yollardan geçemeyip okula gidemeden tarlalarda, bahçelerde çalışarak, yemek pişirip koyun güderek, tezek toplayarak günü kurtarmaya çalışan çocuklar... Yarının
belirsizliğine karşın, hiç bitmeyen bir umutla yaşama sıkı sıkı tutunan "güneşin çocukları"...

Çocuk edebiyatımızın en çok okunan yazarlarından Sevim Ak’ın, İLKYAR Vakfı Gezici Deneyler Projesi’nin öykü okuma-öykü yazma-kitap tanıtma etkinliğini yürütürken tuttuğu günlükler kaynaklık ediyor bu kitaba. Sevim Ak'ın yatılı ilköğretim bölge okullarında tanıştığı çocukların öykülere, yörenin türküleri ve masalları da eşlik ediyor. Bu yürekli çocukların çabasına el veriyor Ak; aynı gökyüzünün altında yaşanan farklı hayatlara ışık tutuyor.

 

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.