Küçük Adam Büyürken

Yazar: Roald Dahl -

Resimleyen: Quentin Blake -

Çeviren: Gönül Çapan -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 -

Türü: Biyografi

224 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2011

14. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-07-1308-8

Barkod: 9789750713088

Dehanın çocukluğuna yolculuk...

Roald Dahl çocukluğunu anlatıyor!

"Bunların hiçbiri önemli sayılmaz, öte yandan her olay bende o kadar büyük izler bıraktı ki, bunları asla aklımdan çıkaramadım. (...) Bazıları gülünç. Bazıları acıklı. (...) Ayrıca hepsi de gerçekten yaşanmıştır!"

Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın kahramanı Charlie’yi, Matilda’yı ve daha nice sevilen karakteri yaratan çocuk Dahl’la tanışmaya, hatta yazarlık sırlarından bazılarını öğrenmeye var mısınız? "Dünyanın bir numaralı hikâye anlatıcısı" Roald Dahl, eğlenceli ve meraklı romanlarını aratmayacak bir üslupla kendi hikâyesini anlatıyor bu kez. Üstelik hepsi gerçek!

Küçük Adam Büyürken, bir yandan usta bir yazarın çocukluğundan itibaren hayal gücünü şekillendiren olayları ve iç dünyasını anlamamızı sağlıyor, bir yandan da 20. yüzyılın ilk yarısında geçen bir çocukluğu canlı bir dille sunuyor. Birbirinden eğlenceli romanlarıyla dünyanın her yerinden pek çok çocuğu büyüleyen bir dehanın çocukluğuna daha yakından bakmak için... 

1916’da Galler’de Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Afrika’da Shell firması için çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti. Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü “A Piece of Cake”te de (Çocuk Oyuncağı), 1943’te yayımlanan ilk çocuk kitabı The Gremlins’te de (Cinler) pilotluk günlerini yazdı. Özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinler için iki romanı (Sometime Never: A Fable for Superman [Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal], Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabı ile “Pansiyoncu Kadın” ve “Deri” adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.