Uyurgezer Fil

Yazar: Behiç Ak -

Resimleyen: Behiç Ak -

Yaş Aralığı: 4 - 5 - 6 - 7 -

Türü:

36 sayfa
19,5x24 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2007

31. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-0761-2

Barkod: 9789750707612

Aman Mambo uyanmasın!

Bir zamanlar, ülkelerin birinde büyük ve gürültülü bir şehir vardı. Bu tuhaf şehir o kadar gürültülüydü ki, insanlar birbirlerini duyabilmek için sürekli bağırarak konuşuyorlardı. İnsanların ve şehrin gürültüsüne dayanamayan zavallı hayvanlar ormana kaçmışlardı. Çocuklar, kuşları, tavukları, kedileri ve köpekleri sadece filmlerde görebiliyorlardı artık...

Fakat bir gün, tam da her şey böyle kötüye giderken şehre bir sirk geldi! Sirkin yıldızı Mambo adlı şişman fildi. Herkes ona hayran kalmıştı kalmasına da Mambo'nun uyurgezerliğinin şehri gürültüden ve karmaşadan kurtaracağını kim bilebilirdi? Behiç Ak'tan rengârenk, sımsıcak bir hikâye.

1956'da Samsun’da doğan Behiç Ak, Yıldız Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den bugüne Cumhuriyet gazetesinde "Kim Kime Dum Duma" başlıklı bant karikatürü çizen Ak'ın karikatürleri Türkiye’nin birçok kentinin yanı sıra Hollanda, Almanya ve İsviçre'de sergilendi. Tiyatro oyunlarıyla da tanınan yazarın Ayrılık, Bina, Fay Hattı ve Tek Kişilik Şehir adlı oyunları büyük ilgi gördü, bazıları Avrupa'da sahnelendi. 1994'te çektiği Türk Sinemasında Sansürün Tarihi - Siyahperde adlı belgesel film çalışması aynı yıl Ankara Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Ödülü'nü kazandı. Çocuk kitapları Japonya, Kore, Almanya ve Çin'de yayımlanan yazarın Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! adlı romanı (Günışığı Kitaplığı) Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Çocuk Romanı Ödülü’nü ve Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOGEM) 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’nü kazandı. 2016'da Sedat Simavi Karikatür Ödülü'ne değer görülen sanatçı, İstanbul'da yaşıyor.