On Beş Türk Masalı

Yazar: Adnan Binyazar -

Resimleyen: Sedat Girgin -

Yaş Aralığı: 9 - 10 - 11 -

Türü: Masal

184 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2003

18. Baskı: 2018

ISBN: 978-975-07-0295-2

Barkod: 9789750702952

İyi ki masallar var!

Göğsü kırmızı Küçük Serçe, Nohut Oğlan, Yarım Hasan, kuzuları aldatan Kurt, cimriliğiyle ün salmış Cimcim ve diğerleri... "Masal, insanın, kendine anlatımla bir dünya kurma çabasıdır" diyen usta edebiyatçı Adnan Binyazar'dan hem düşündüren hem  duygulandıran on beş Türk masalı!

Yaşamı algılarken çocukların elinden tutan, onlara güven veren ve hayal güçlerini geliştiren masallar, şimdi Adnan Binyazar'ın özenli Türkçesiyle ve Sedat Girgin'in birbirinden güzel çizimleriyle yeniden hayat buluyor. Haklıyı haksızdan, akıllıyı akılsızdan, güzeli çirkinden, iyiyi kötüden ayırabilmek ve kendini bulmak isteyen çocuklar ve her yaştan okur için...

1934’te Diyarbakır’da doğdu. Dicle Köy Enstitüsü’nü bitirdi. Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nde okudu. İlköğretmen Okulu’ndan üniversiteye, çeşitli okullarda anadili öğretmenliği yaptı. Berlin’de ders kitapları yazma projelerinde çalıştı. Cumhuriyet gazetesinde “Ayna” ve “Pazar Yazıları” köşelerinde denemeler yazdı. Deneme ve eleştirilerini Toplum ve Edebiyat, Ağıt Toplumu, Ozanlar Yazarlar Kitaplar, Ayna, Duyguların Anakarası, Edebiyatın Dar Yolu, Ardında Leke Bırakmamalı Sevgi adlı kitaplarında topladı. Toplum ve Edebiyat adlı kitabı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Halk yazınıyla ilgili kitapları ise Dede Korkut, Kan Turalı, Halk Anlatıları, On Beş Türk Masalı, Elif ile Mahmut, Kerem ile Aslı adlarını taşıyor. Masalını Yitiren Dev adlı romanı, Orhan Kemal Roman Armağanı, Ölümün Gölgesi Yok adlı kitabı Ebubekir Hazım Tepeyran Roman Ödülü’ne ve "Günışığına Yolculuk" serisinin ikinci kitabı Varış Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dilini ve Edebiyatını Geliştirme Ödülü’ne layık görüldü. Şairin Kedisi, Şah Mahmet, Bozkır Aydınlığında Aşk, Kızıl Saçlı Kontes adlı öykü kitapları yayımlandı.