Böcek Orkestrasının Muhteşem Sınıfı 1

Yazar: Göknil Özkök -

Resimleyen: Mustafa Delioğlu -

Yaş Aralığı: 7 - 8 - 9 -

Türü: Öykü

48 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2012

9. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-1523-5

Barkod: 9789750715235

Karınca, Kırlangıç Kelebeği,  Tesbihböceği ve diğerleri... 
Böcekler için ders zamanı!

Bir gün Cırcırböceği Riri, Böcekistan’daki yavru böceklere müziği anlatmaya, orkestra çalgılarını tanıtmaya karar verdi. Yaylı çalgıların tanıtılacağı ilk sınıf, on gün sonra Riri’nin karşısında hazırdı...

Yazar, müzisyen Göknil Özkök, Böcek Orkestrasının Muhteşem Turnesi'nden tanıdığımız müzisyenlerle bir kez daha buluşturuyor çocukları! Böcek Orkestrasının Muhteşem Sınıfı’nda, bu müzisyenler, Böcekistan’ın müziğe meraklı yavru böcekleriyle bir araya geliyor. Müziğe ve öğrenmeye doyamayan yavru böcekler, her derste farklı bir enstrümanı tanıyor. Bu kez programlarında üflemeli ve vurmalı çalgılar var.

Mustafa Delioğlu’nun resimlediği hikâyenin sonunda, "Öğrenin" başlığı altında küçük bir müzik sözlüğü, "Dinleyin" başlığı altında da Karınca'nın kemanından, Kırlangıç Kelebeği’nin çellosundan, Tesbihböceği’nin kontrbasından ve Taklaböceği’nin viyolasından dinlenebilecek bazı müzik parçalarının listesi yer alıyor.  

İstanbul’da doğan Göknil Özkök, 1989’da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladığı viyola eğitimini 1999’da tamamladı. Mezun olduğu yıl katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndaki görevini 2012’ye dek sürdürdü. Almanya’da başlayan yüksek lisans eğitimini MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nda tamamladıktan sonra, aynı konservatuvarda öğretim görevlisi olarak viyola eğitmenliğine başladı. 1997’den bu yana yurtiçi ve yurtdışında resital, oda müziği ve orkestra konserleri vermeyi sürdürüyor. Edebiyata küçük yaşta, gazeteci-yazar olan dedesi sayesinde adım atan Özkök, ilkokul yıllarından itibaren yazdığı çeşitli hikâyeler, denemeler ve kısa oyunların ardından, ilk biyografik romanı Sihirli Mozart’la yazın yaşamına başladı. Aynı kitaptan oyunlaştırdığı Mozart Küçük Dâhi: Gençlik Müzikali, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin 2013-2014 sezonunda sahnelendi. Klasik müzik bestecilerinin yaşamlarını konu alan biyografik romanlarının dışında ilk okuma kitapları da yazan Özkök, konserler vermeye ve MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’ndaki viyola eğitmenliğine devam ediyor. Kızı Yaz’la İstanbul’da yaşayan yazar, farklı yaş grupları için yeni öyküler, romanlar kaleme alıyor.