Puldan Taştan Lahanadan

Yazar: Sevim Ak -

Resimleyen: Behiç Ak -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Roman

88 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2011

12. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-1383-5

Barkod: 9789750713835

Annesi için “çöp”, Köstebek için “hazine!”
Sevim Ak'tan macera dolu bir “dönüşüm” romanı.

 
Dokuz yaşındaki, serüven düşkünü Köstebek, tam bir biriktirici! Yerin altındaki hazinelere, yani “yarım kalmış yaşamlara” meraklı o. Kavanozuna giren objelerin nasıl bir düş yolcuğuna çıkacağını başta o bile bilmiyor. Önceleri ailesinin takdirini kazanan bu uğraşı, titiz mi titiz annesini deliye döndürüyor. Kasabanın esrarengiz siması, yolu eski aile evinden geçen, simetri düşkünü Simri Adam’ın yaptıkları da cabası! Nefesinizi tutup bu iki sıra dışı kahramanın peşlerinden koşmaya hazır mısınız?..
 
1985’ten bu yana çocuklar için yazan Sevim Ak, renkli üslubu ve incelikli bakış açısıyla bir "geri dönüşüm" hikâyesi anlatıyor.

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.