Sevgi Masalı

Yazar: Samed Behrengi -

Resimleyen: An-Su Aksoy -

Çeviren: Deniz Canefe -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Masal

88 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2004

23. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-510-997-8

Barkod: 9789755109978

Samed Behrengi’den masallar...

Yalnızca sevmek onarır seni!

Başyapıtı Küçük Kara Balık ile yıllardır her yaştan çocuğun özgürlük rüyasını gerçeğe dönüştüren İranlı yazar Samed Behrengi’den sevgi ve dostluğa dair iki güzel masal: "Sevgi Masalı"nda, padişahın güzeller güzeli kızı ile sarayda çalışan Koç Ali'nin öyküsünü anlatıyor Behrengi; sadece sevginin derman olabileceği dertlerden söz ediyor çocuklara. "Ah Masalı"nda ise kimselere benzemeyen tüccar kızı Talhun'un sürükleyici öyküsü var.

Yıllar önce Bologna Kitap Fuarı'nda Küçük Kara Balık ile "en iyi çocuk kitabı yazarı" seçilen Samed Behrengi,  öğretmenlik yaptığı yıllarda dinleyip derlediği halk masallarını yeniden biçimlendirip kitaplaştırmış, dahası bu masallardan yola çıkıp yeni masallar yaratmış büyük bir yazar. Sevgi Masalı, akıcı dili ve akıldan çıkmayacak üslubuyla her çocuğun kitaplığı için bir hazine.

 1939’da Tebriz’de doğdu. İran’ın Azerbaycan kesiminde on bir yıl köy köy dolaşarak öğretmenlik yaparken, bir yandan da Tebriz Üniversitesi’nde gece derslerine girerek İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi gördü. Halkının toplumsal, ekonomik ve folklorik yapısını halkının içinde yaşayarak inceledi. Bu arada Azerbaycan ve İran halk edebiyatından derlemeler yaptı, masallar yazdı.