Puf, Pufpuf, Cuf, Cufcuf ve Cino

Yazar: Sevim Ak -

Resimleyen: Behiç Ak -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Roman

86 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2002

17. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-07-0169-6

Barkod: 9789750701696

Bir hayalin peşinde...
“Biz bir aileyiz, bir çiçeğin yapraklarıyız yani!”

Anne kazın adı Puf, babanınki ise Pufpuf. Öyle olunca çocuklarınki de sırasıyla Cuf, Cufcuf ve Cino olacak elbette! "Hayallerinin olmamasından daha büyük mutsuzluk olabilir miydi?" diyen Sevim Ak'tan sıra dışı bir aşk, aile ve cesaret hikâyesi...

Anne kaz, daha gencecik bir kızken, henüz evlenmemişken, hatta daha bir adı bile yokken, bir televizyon kanalının yakışıklı sunucusu Bo'ya gönlünü kaptırıverir! Yetiştirildiği çiftlikten kaçıp Bo'yu bulmak için yollara düşer. Sonunda bulur da... Günlerce onun dikkatini çekmeye çalışır; kimi zaman umuda kapılır, kimi zaman kırılır, üzülür. Ve sonunda aslında onu neyin mutlu edeceğini bulur! Dünyadaki amacını bulmaya çalışan Puf'un macerası, hem çocukların hem de her yaştan okurun hayaline el veriyor.

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.