Gazete Fısıltıları

Yazar: Sevim Ak -

Kapak Resmi: Sedat Girgin -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 -

Türü: Roman

224 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy

1. Baskı: 2014

9. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-1860-1

Barkod: 9789750718601

Bütün cevaplar doğada!

"Nasıl iç içeyse Afi ile Kozi, iç içeydi acı ile sevinç,
uyku ile uyanıklık, güven ve güvensizlik, yaşam ve ölüm... "

Hadi bırak o telefonu, tableti; dön bak dünyaya! Çocuk edebiyatında 30. yılını geride bırakan usta yazar Sevim Ak, küçük okurları satır aralarında fısıldanan binbir gerçeğe çağırıyor.

Teknoloji ve tüketim çağında dünyaya gelmiş pek çok çocukla benzer zevk ve alışkanlıklara sahip 12 yaşında bir oğlan çocuğu Afi. Büyüme yolculuğundaki zorlukları, taban tabana zıt ikizi Kozi'yle aşmaya çalışıyor. Ondan başka kimsenin gözüne gözükmeyen Kozi, Afi’yi asla yalnız bırakmıyor; ölüme, yaşama ve doğaya dair sorgulamalarında ona bambaşka kapılar aralıyor, yaşamı fısıldıyor. Masal anlatıcısı kız, parmaksız küçük dev ve yersiz yurtsuz sihirbaz, başka pek çok kişiyle birlikte Afi'nin dünyasını değiştiriyor.

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.