Şarkını Denizlere Söyle

Yazar: Sevim Ak -

Kapak Resmi: Mustafa Delioğlu -

Yaş Aralığı: 11 - 12 - 13 -

Türü: Roman

232 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy

1. Baskı: 2008

22. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-07-0678-3

Barkod: 9789750706783

Bu hikâyede sen de varsın...

"Anlattıkça ağaçlara, tren raylarına,
sokak ışıklarına yapışmış anılarım yürüyor yanımda.
İyi geliyor...”

Edebiyatımızın usta kalemi Sevim Ak'tan Orta Anadolu’dan İstanbul’a uzanan bir gençlik romanı: Sürprizleriyle, iç içe geçen öyküleriyle ve kesişen yaşamlara bakan yüzüyle, hüznü olduğu kadar umudu da duyumsatan bir hikâye Tan'ınki...

Turizm Meslek Lisesi öğrencisi Tan, yaz tatilini Abana’da, deniz kıyısındaki bir motelde çalışarak geçirir. Bir gece sahilde aşçı yamağı arkadaşına çocukluk günlerinin "Bu kadar da olmaz ki!" dedirten öyküsünü anlatırken belleğinden bir film şeridi gibi akar geçmişi. Tan'ın geri dönüşlerle örülmüş üç yıllık hikâyesinde, ailenin temeline, insan ruhunun inceliklerine ve kırılganlığına odaklanıyor Sevim Ak; inci gibi işlenmiş, unutulmaz bir gençlik romanı sunuyor.

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.