Saçlarında Soru İşaretleri

Yazar: Sevim Ak -

Kapak Resmi: Sedat Girgin -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 -

Türü: Roman

176 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy

1. Baskı: 2012

16. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-07-1555-6

Barkod: 9789750715556

“Neyiz biz şimdi? Kayıp mı?”

Korku duygusunu yitirmiş meraklı bir çocuk, bir bombardıman sırasında ailesini yitirmiş yaralı bir adam, kaybolan gölgeler ve soluk soluğa okunacak bir özgürlük macerası...

Mert, dört yaşında geçirdiği bir ateşli hastalık sonucunda korku duygusunu kaybeder; o andan itibaren özgürlük, keşfetme ve merak duygusu güçlenir. Bir gün para bozdurmak için babasının dükkânından çıkar ve bir daha geri dönmez... Her yaştan çocuğun merakla okuyacağı bir romanla selamlıyor okurlarını Sevim Ak: Mert'in kayboluşunun öyküsünü hem ailesinin ağzından hem de kendi dilinden dinliyoruz.

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.