George'un Harika İlacı

Yazar: Roald Dahl -

Resimleyen: Quentin Blake -

Çeviren: Cem Akaş -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Roman

112 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2007

25. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-07-0785-8

Barkod: 9789750707858

Bencil, kötü, acımasız, saygısız bir insana, büyükanneniz de olsa katlanabilir miydiniz?

George katlanamıyor. Hem de hiç. Düşünsenize, marullardaki kurtları hapur hupur yiyen, böcekleri kıtır kıtır çiğneyen, George’un büyümesini istemeyen, ona sürekli kurtlu kabak yedirmeye çalışan bir büyükanneden bahsediyoruz. George’u, bir sabah uyandığında canavara dönüştürmekle tehdit ediyor! Siz olsanız ne yapardınız? George mu? Onun bir planı var, şşşş sessiz olun, büyükanne burada olabilir, aman duymasın!

Çocuk edebiyatının mucize kalemi Roald Dahl, bu kez bir çiftlikte anne babası ve huysuz mu huysuz büyükannesiyle birlikte yaşayan ve elbette bütün çocuklar gibi çok sıkılan George'un çılgın hikâyesine çağırıyor okurlarını.

1916’da Galler’de Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Afrika’da Shell firması için çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti. Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü “A Piece of Cake”te de (Çocuk Oyuncağı), 1943’te yayımlanan ilk çocuk kitabı The Gremlins’te de (Cinler) pilotluk günlerini yazdı. Özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinler için iki romanı (Sometime Never: A Fable for Superman [Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal], Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabı ile “Pansiyoncu Kadın” ve “Deri” adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.