Karşı Pencere

Yazar: Sevim Ak -

Resimleyen: Behiç Ak -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Öykü

112 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2003

25. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-0283-9

Barkod: 9789750702839

Her öyküde bir başka Meltem!

Yıllardır çocuklara sevgiyle yaklaşan ve onların hayal dünyasına ustaca sokulan üretken yazar Sevim Ak, en eski kahramanının yepyeni maceralarıyla karşımızda! Otuz yıl önce yayımlanan Uçurtmam Bulut Şimdi 'nin küçük kahramanı Meltem'in her yaştan okuru düşündüren sımsıcak serüvenleri Karşı Pencere'de devam ediyor.

"Mektup Arkadaşım", "Canım İsterse", "Bizim Gazete", "Pembe Bisiklet" ve diğerleri... Bisiklete binmeyi, kıskanmayı, âşık olmayı, hayal kırıklığını, can sıkıntısını, arkadaşlığı ve daha birçok insanlık halini düşünüyor Meltem sayfalar boyunca;  her adımda hayata karışıyor, her öyküde biraz daha büyüyor.

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.