Koca Sevimli Dev

Yazar: Roald Dahl -

Resimleyen: Quentin Blake -

Çeviren: Celâl Üster -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Roman

256 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2008

20. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-1010-0

Barkod: 9789750710100

İyi yürekli olmak çok kolay, koca bir dev için bile!

“Ben insancık yemem ki!"

“Öteki devler her gece bikaç insancıkı mideye indirirler, ama ben asla yemem! Ben garip bi devim! İyi yürekli, melek gibi bir devim ben!"

20. yüzyılın en iyi çocuk kitapları yazarlarından biri olan Roald Dahl, Devler Ülkesi'nin tek insancıl deviyle tanıştırıyor bizi: "KSD", yani Koca Sevimli Dev ve yol arkadaşı Sophie!

"Dünyanın bir numaralı hikâye anlatıcısından" unutulmaz bir macera: Her gece, cümle âlem uyurken, koca korkunç devler leziz, nefis insancıkları bir lokmada yutarlar. Onları durdurabilecek tek bir dev vardır: Elbette Koca Sevimli Dev! Dünyanın en iyi yürekli devi olan Koca Sevimli Dev, cebinde gezdirdiği arkadaşı Sophie'yle birlikte, dünyayı Kanasusamış ve Teklokmadayutan gibi kötü yürekli devlerden kurtarmaya çalışır.

1916’da Galler’de Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Afrika’da Shell firması için çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti. Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü “A Piece of Cake”te de (Çocuk Oyuncağı), 1943’te yayımlanan ilk çocuk kitabı The Gremlins’te de (Cinler) pilotluk günlerini yazdı. Özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinler için iki romanı (Sometime Never: A Fable for Superman [Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal], Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabı ile “Pansiyoncu Kadın” ve “Deri” adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.