Lodos Yolcuları

Yazar: Sevim Ak -

Resimleyen: Behiç Ak -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Roman

152 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2003

30. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-0281-5

Barkod: 9789750702815

Lodos başladı!
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak...

Ortalığı birbirine katan deli bir lodos ve birdenbire hayatları değişen dört kişi: Gizemli evsiz adam, apartmanın şişko çocuğu Aykut, titiz ve takıntılı Güzin Hanım, kâğıt helva satıcısı Satılmış... Bu mahallede artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Genç okurların vazgeçilmez yazarı Sevim Ak, çocukların dünyasına çok renkli bir serüven romanıyla sokuluyor bu kez.

Bir gün, kimsenin tanımadığı, evsiz takımından bir adam çıkagelir mahalleye; döşeğini bir köşeye serer, oraya yerleşir. Bu garip adam, mahallenin bütün düzenini değiştirecektir. Bilgisayar oyunlarından başka bir şeyle ilgilenmeyen küçük Aykut, sokaklarda kağıt helva satan çalışkan Satılmış, apartman sakinlerinden Güzin Hanım ve emekli Sami Bey, gizemli evsizin neden olduğu değişikliğe bir ucundan katılacaklar, kendilerini sorgulayacaklardır: Sahip olduklarımızın kıymetini anlamak için nasıl bir bedel ödememiz gerekir?

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.