Mahalle Sineması

Yazar: Sevim Ak -

Resimleyen: Behiç Ak -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Öykü

96 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2004

41. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-07-0358-4

Barkod: 9789750703584

Mahallemizden insanlık halleri,
rengârenk dostluk öyküleri!

Küçük bir kız çocuğunun gözünden sımsıcak mahalle öyküleri, insanlık halleri... Çocuk yazınının ustası Sevim Ak'ın akıcı diliyle şekillenen ve bir solukta okunan on öykü, artık özellikle büyük şehirlerde pek rastlanmayan o samimi  ve sıcak yaşamını gözler önüne seriyor; her öyküde bir başka mahalle sakini çıkıyor sahneye.

Küçük kızın o kadar çok dostu var ki bu renkli mahallede! Eski sinemacı Artist Kenan, ayakkabı tamircisi Hasan Usta, kuşlar gibi uçmaya çalışan Cem, odasından hiç çıkmayan Pembe Hala, “yeni moda kuaför” Semiha Hanım, günün her saatinde neşeli, şen şakrak Sevda Teyze, müzisyen olmak isteyen bisikletli postacı; herkesi koşucu yapmaya çalışan mavi eşofmanlı adam, dünyayı dolaşmayı kafasına koymuş kapkara çocuk gezgin...

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.