Küçük Kara Balık

Yazar: Samed Behrengi -

Resimleyen: Mehmet Sönmez -

Çeviren: Haşim Hüsrevşahi -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Masal

56 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 1999

53. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-510-972-5

Barkod: 9789755109725

Soru sormaktan korkmayan bütün kara balıklar için!

Denizler içinde bir balık, balığın içinde bir soru, sorunun içinde bir dünya: "Hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek mi, yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü?” Çocuk kütüphanelerinin olmazsa olmazı, her yaştan okurun mucizesi Küçük Kara Balık!

Bir zamanlar bir Küçük Kara Balık annesiyle birlikte küçük bir derede yaşamaktaymış. Günlerden bir gün merakına yenilmiş ve ailesinin, arkadaşlarının bütün baskılarına rağmen, yaşadığı derenin sonunu, denizi bulmak üzere evinden ayrılmış. "Başka bir dünya" mümkün mü, bilmek istiyormuş... İranlı muhalif yazar Samed Behrengi’nin bugüne kadar birçok dile çevrilen ve bir klasiğine dönüşen eseri, adalet, eşitlik ve özgürlük üzerine bir başyapıt niteliğinde.

 1939’da Tebriz’de doğdu. İran’ın Azerbaycan kesiminde on bir yıl köy köy dolaşarak öğretmenlik yaparken, bir yandan da Tebriz Üniversitesi’nde gece derslerine girerek İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi gördü. Halkının toplumsal, ekonomik ve folklorik yapısını halkının içinde yaşayarak inceledi. Bu arada Azerbaycan ve İran halk edebiyatından derlemeler yaptı, masallar yazdı.