Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Yazar: Roald Dahl -

Resimleyen: Quentin Blake -

Çeviren: Celâl Üster -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Roman

208 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 1989

68. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-510-098-2

Barkod: 9789755100982

"Koca sevimli dev" Roald Dahl'dan bir başyapıt!

Çocuk olmak her şeye değer!

Dünyanın en önemli çocuk kitabı yazarlarından Roald Dahl'dan neredeyse yarım yüzyıldır okunan bir başyapıt: Yılın sadece bir günü, tek bir çikolata yiyebilen yoksul ama hakikatli bir çocuk, dünyanın en ünlü çikolatalarını üreten kocaman bir fabrikanın varisliğine aday olursa...

Annesi, babası, iki ninesi, iki de dedesiyle birlikte büyük bir kentin bitiminde, küçük bir tahta barkada yaşamaktadır  Charlie...  Yoksuldurlar; yıl boyu biriktirilen parayla, o da ancak doğum günlerinde, yılda bir kez bir küçük çikolata yiyebilmektedir bizim Charlie. Bu büyük kentte, Charlie’lerin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır: Kimsenin pencerelerinin ardında neler olup bittiğine akıl sır erdiremediği bu gizemli fabrika, Willy Wonka'ya aittir ve Bay Wonka'nın dünyanın neresine dağıldığı belli olmayan beş adet altın biletli çikolatasından birine sahip olan şanslı çocuk, onun varisi olacaktır. Her yaştan okur için uçarı bir serüven!

1916’da Galler’de Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Afrika’da Shell firması için çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti. Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü “A Piece of Cake”te de (Çocuk Oyuncağı), 1943’te yayımlanan ilk çocuk kitabı The Gremlins’te de (Cinler) pilotluk günlerini yazdı. Özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinler için iki romanı (Sometime Never: A Fable for Superman [Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal], Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabı ile “Pansiyoncu Kadın” ve “Deri” adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.