Beni Annem Yavruladı

Yazar: Can Göknil -

Resimleyen: Can Göknil -

Yaş Aralığı: 4 - 5 - 6 - 7 -

Türü:

28 sayfa
21x27 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2007

1. Baskı: 2007

ISBN: 978-975-07-0867-1

Barkod: 9789750708671

“Ben dünyaya nasıl geldim?” sorusu her çocuğun aklını kurcalar. Yazarımız Can Göknil, “Leyleklerle bezeli masalımsı yorumlar yerine; anne ve babanın arasındaki sevgiden söz etmek, bebeklerin bu sevginin sonucunda doğduklarını çocuk duyarlılığına zarar vermeden anlatmak istedim,” diyor.

Can Göknil, bu kitabıyla bebeklerin nasıl dünyaya geldiğini, yalın diliyle ve kendine özgü resimleriyle anlatıyor. Bu usta işi öyküyle çocukların renkli dünyalarına ulaşmayı başarabiliyor.

Robert Koleji’ni bitirdikten sonra ABD’ye gitti. 1968’de Knox College’dan mezun oldu. 1969’da The City College of The City University of New York’ta Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Resim ve kitap illüstrasyonlarıyla tanındı. Çocuklar için yazdığı ilk resimli öykü kitabı Kirpi Masalı 1974 yılında, İstanbul’da yayımlandı. Londra’da Victoria Albert Müzesi’nde, San Marino’da Museo d’Arte Moderna’da, Tokyo’da Chihiro Müzesi’nde, New York’ta Schenectady Müzesi’nde, Bulgaristan’da Gabrovo Mizah Müzesi’nde ve Türkiye’de çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Türkiye Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin değerlendirmesiyle, 2010 yılı Hans Christian Andersen Ödülü ve 2015 yılı ALMA ödülü için aday gösterildi. Ayrıca Jenny Smelik Kiggenprijs (Hollanda, 1988), The Golden Baloon Award (New York, 1989) gibi uluslararası çocuk kitapları ödülleri kazanan Can Göknil’in ülkemizde kendi yazıp resimlediği 50’yi aşkın resimli çocuk kitabı yayımlandı. Yurtdışında da altı resimli kitabı İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Macarca, Almanca, Hollandaca, Surinamca ve Arapça dillerine çevrildi. Can Göknil kitaplarıyla ve resimleriyle uluslararası pek çok etkinlikte yer almaya devam ediyor.