Eskiler Alırım!

Yazar: Sevim Ak -

Resimleyen: Mustafa Delioğlu -

Yaş Aralığı:

Türü:

28 sayfa
21x27 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2007

9. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-07-0870-1

Barkod: 9789750708701

Hayaller gerçek olsa!

“Bak, bunu ben yaptım. Dut dalından. Kimseye derdimi anlatamazsam,
bir duvara oturur, düdüğümü öttürürüm. Uzakta bile olsa, bana
benzer biri düdüğümün sesini duyar mutlaka. Beni anlayan biri var, rüzgâr sesini kulağıma
taşıdı, der.”

Sevim Ak'ın yazdığı, Mustafa Delioğlu'nun resimlediği Eskiler Alırım, "Birlikte Okuyalım" dizisinin ilham verici eserlerinden biri olarak, minik okurları yalnızca edebiyatla değil resimle de tanıştırıyor, rengârenk bir masal dünyasının kapısını aralıyor.

Pınar'ın hayali, bir orga sahip olmak... Peki, yıllardır yatak altlarında, dolap arkalarında pinekleyen köhne eşyalarla yeni bir org alınır mı? Anneannenin çocukluk udu, annenin kırık bisikleti, eski Fransızca sözlük, babanın unuttuğu olta, tozlu oyuncaklar ve daha neler neler, nasıl bir anda satılamayacak kadar değerlenir? Ama durun bir dakika! Eskici, Pınar gibi, hayallerini gerçekleştiremeyen çocukları buluşturacak bir yol biliyordur!

 

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.