Tek Başına

Yazar: Roald Dahl -

Çeviren: Lale Akalın -

Yaş Aralığı: 11 - 12 - 13 -

Türü: Biyografi

296 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz fotoğraflar

 

1. Baskı: 2011

ISBN: 978-975-07-134-2

Barkod: 9789750713422

“Bu bölümde, ilk işim nedeniyle Doğu Afrika’ya gitmekteyim. Elimden geldiğince seçici davrandım ve yalnızca unutulmaz saydığım olayları yazıya döktüm. Kitabın ikinci bölümünde ise olayların kimini seçmek, kimini dışarıda bırakmak gerekmiyordu çünkü bu dönemin her anı, en azından benim için, büyüleyiciydi.” Roald Dahl

Küçük Adam Büyürken’in devamı niteliğindeki bu kitapta, birbirinden yaratıcı çocuk kitapları yazan Roald Dahl’ın hayatına daha yakından bakıyoruz.

1916’da Galler’de Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Afrika’da Shell firması için çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti. Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü “A Piece of Cake”te de (Çocuk Oyuncağı), 1943’te yayımlanan ilk çocuk kitabı The Gremlins’te de (Cinler) pilotluk günlerini yazdı. Özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinler için iki romanı (Sometime Never: A Fable for Superman [Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal], Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabı ile “Pansiyoncu Kadın” ve “Deri” adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.