Emekli Vagon

Yazar: Göknil Özkök -

Resimleyen: Mustafa Delioğlu -

Yaş Aralığı: 4 - 5 - 6 - 7 -

Türü:

32 sayfa
19,5x24 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2008

10. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-07-0921-0

Barkod: 9789750709210

Dostluk kazanır!

Yaşlı vagon eskimiş, yıpranmış ve yalnızlığa terk edilmişti. Demiryolunun hemen kenarına çekmişlerdi onu. Artık raylarda değil, moloz taşların ve yabani otların üzerinde sürdürüyordu yaşamını. İstasyon şefleri, makinistler ve tamirciler kendilerine kulübe yapmışlardı yaşlı vagonu. Pencerelerinde perdeleri, cam önünde çiçekleri bile vardı. Tek hayali, bir günlüğüne de olsa yeniden raylara dönebilmekti ama öyle umutsuzdu ki, birgün küçük, gizemli bir dostun yardımıyla hayalinin gerçek olabileceğini söyleseler dünyada inanmazdı!   

"Birlikte Okuyalım" dizisinde yer alan, Göknil Özkök'ün kaleme aldığı bu dostluk öyküsü, kitaplarla yeni tanışan minik okurlar ve onlara bu heyecanlı yolculukta eşlik edecek bütün anne babalar için...

İstanbul’da doğan Göknil Özkök, 1989’da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladığı viyola eğitimini 1999’da tamamladı. Mezun olduğu yıl katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndaki görevini 2012’ye dek sürdürdü. Almanya’da başlayan yüksek lisans eğitimini MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nda tamamladıktan sonra, aynı konservatuvarda öğretim görevlisi olarak viyola eğitmenliğine başladı. 1997’den bu yana yurtiçi ve yurtdışında resital, oda müziği ve orkestra konserleri vermeyi sürdürüyor. Edebiyata küçük yaşta, gazeteci-yazar olan dedesi sayesinde adım atan Özkök, ilkokul yıllarından itibaren yazdığı çeşitli hikâyeler, denemeler ve kısa oyunların ardından, ilk biyografik romanı Sihirli Mozart’la yazın yaşamına başladı. Aynı kitaptan oyunlaştırdığı Mozart Küçük Dâhi: Gençlik Müzikali, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin 2013-2014 sezonunda sahnelendi. Klasik müzik bestecilerinin yaşamlarını konu alan biyografik romanlarının dışında ilk okuma kitapları da yazan Özkök, konserler vermeye ve MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’ndaki viyola eğitmenliğine devam ediyor. Kızı Yaz’la İstanbul’da yaşayan yazar, farklı yaş grupları için yeni öyküler, romanlar kaleme alıyor.