Karadeniz'deki Yunus

Yazar: Behiç Ak -

Resimleyen: Behiç Ak -

Yaş Aralığı: 4 - 5 - 6 - 7 -

Türü:

36 sayfa
19,5x24 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2007

14. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-0872-5

Barkod: 9789750708725

Nereye gitti bu balıklar?

“Dünyadaki her şey bitebilir” demiş yunus gülümseyerek,
“Kocaman denizdeki balıklar bile."

Bir zamanlar küçük hamsi balıklarıyla dolu olan Karadeniz'de balıkçıların keyfine diyecek yoktu. Fakat bölgenin şirin balıkçı köylerinden birinde, günlerden bir gün bütün balıkçılar evlerine eli boş döndüler. Köyünün ileri gelenleri, durumun tek sorumlusunun ansızın ortaya çıkan şu yunus olabileceğinde diretiyorlardı. Acaba öyle miydi? İşin sırrını bir tek küçük İsmail ve o yaramaz yunus biliyordu...

Behiç Ak'ın yazıp resimlediği Karadenizdeki Yunus, "Birlikte Okuyalım" dizisinin ilham verici eserlerinden biri olarak, minik okurları yalnızca edebiyatla değil resimle de tanıştırıyor, rengârenk bir masal dünyasının kapısını aralıyor. 

1956'da Samsun’da doğan Behiç Ak, Yıldız Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den bugüne Cumhuriyet gazetesinde "Kim Kime Dum Duma" başlıklı bant karikatürü çizen Ak'ın karikatürleri Türkiye’nin birçok kentinin yanı sıra Hollanda, Almanya ve İsviçre'de sergilendi. Tiyatro oyunlarıyla da tanınan yazarın Ayrılık, Bina, Fay Hattı ve Tek Kişilik Şehir adlı oyunları büyük ilgi gördü, bazıları Avrupa'da sahnelendi. 1994'te çektiği Türk Sinemasında Sansürün Tarihi - Siyahperde adlı belgesel film çalışması aynı yıl Ankara Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Ödülü'nü kazandı. Çocuk kitapları Japonya, Kore, Almanya ve Çin'de yayımlanan yazarın Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! adlı romanı (Günışığı Kitaplığı) Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Çocuk Romanı Ödülü’nü ve Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOGEM) 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’nü kazandı. 2016'da Sedat Simavi Karikatür Ödülü'ne değer görülen sanatçı, İstanbul'da yaşıyor.