Büyükanne ve Miyop Ejderha

Yazar: Behiç Ak -

Resimleyen: Behiç Ak -

Yaş Aralığı: 4 - 5 - 6 - 7 -

Türü:

40 sayfa
19,5x24 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2008

17. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-1009-4

Barkod: 9789750710094

Temalar

Hem ejderha, hem yeşil, hem de miyop!

Bir zamanlar, tam ortasında, renkli camdan yapılmış, kristal bir kulübe bulunan küçük bir köy vardı. Camdan kulübenin içinde, çocuklara masal anlatan yaşlı bir kadın ve miyop bir ejderha yaşardı. “Büyükanne” dedikleri bu kadın, çocukları uçan bisikletine bindirip gezdirir, onlara hiç kimsenin bilmediği masallar anlatırdı. Bir gün, bütün çocukların merak ettiği o hikâyeyi de anlatmaya başladı: Büyükannenin küçük yeşil miyop ejderhası nereden gelmişti acaba?

Behiç Ak'ın yazıp resimlediği Büyükanne ve Miyop Ejderha, "Birlikte Okuyalım" dizisinin ilham verici eserlerinden biri olarak, minik okurları yalnızca edebiyatla değil resimle de tanıştırıyor, "farklı olanı" anlatırken rengârenk bir masal dünyasının da kapısını aralıyor.

1956'da Samsun’da doğan Behiç Ak, Yıldız Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den bugüne Cumhuriyet gazetesinde "Kim Kime Dum Duma" başlıklı bant karikatürü çizen Ak'ın karikatürleri Türkiye’nin birçok kentinin yanı sıra Hollanda, Almanya ve İsviçre'de sergilendi. Tiyatro oyunlarıyla da tanınan yazarın Ayrılık, Bina, Fay Hattı ve Tek Kişilik Şehir adlı oyunları büyük ilgi gördü, bazıları Avrupa'da sahnelendi. 1994'te çektiği Türk Sinemasında Sansürün Tarihi - Siyahperde adlı belgesel film çalışması aynı yıl Ankara Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Ödülü'nü kazandı. Çocuk kitapları Japonya, Kore, Almanya ve Çin'de yayımlanan yazarın Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! adlı romanı (Günışığı Kitaplığı) Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Çocuk Romanı Ödülü’nü ve Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOGEM) 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’nü kazandı. 2016'da Sedat Simavi Karikatür Ödülü'ne değer görülen sanatçı, İstanbul'da yaşıyor.