Atatürk Hangi Takımı Tutuyordu?

Yazar: Süleyman Bulut -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Belgesel Öyküler

80 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2013

9. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-1617-1

Barkod: 9789750716171

Sarı Kırmızı mı, Siyah Beyaz mı?

Karşıyaka mı, Altay mı?

Mustafa Kemal hangi takımı tutuyordu dersin? Beşiktaşlılara göre Beşiktaş’ı, Fenerbahçelilere göre Fenerbahçe’yi, Galatasaraylılara göre Galatasaray’ı, Karşıyakalılara göre Karşıyaka’yı ve Altaylılara göre Altay’ı tutuyordu... Kurulmasına önayak olduğu Muhafızgücü'nü de tutuyor olabilirdi tabii... Yoksa isim babası olduğu Güneşspor'u mu tutuyordu? Peki, bu işin aslı ne?

Çocuk edebiyatımızın üretken yazarı Süleyman Bulut, Atatürk'ü çocuklara belgeler ışığında tanıtmaya devam ediyor: Birçok takımın taraftarı, “Atatürk, bizim takımı tutuyordu,” diyor ama belgeler, bilgiler ne gösteriyor; tanıklar, Atatürk’ü yakından tanıyanlar ne diyor? Bu güzel kitap,  bu sorunun cevabını, belgelere, bilgilere ve bizzat Atatürk’ün kendi açıklamalarına bakarak bulmayı amaçlıyor.

1954 yılında, Konya’da Beyşehir’in Tolca Köyü’nde doğdu. İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’ni bitirdi. İktisat okurken, rakamlardan çok harfleri sevdiğini fark edince yazmaya başladı. İlk yazın eserleri olan radyo oyunları İstanbul Radyosu’nda, “Çocuk Bahçesi” ve “Çocuk Saati” programlarında yayınlandı. Oyunlar, televizyon için masallar yazdı. Küçümen Karcık ve Aloş adlı çocuk oyunlarıyla Milliyet Sanat Dergisi’nin Çocuk Oyunu Yarışması’nda (1976), Dost adlı oyunuyla da Hürriyet gazetesinin düzenlediği Muhsin Ertuğrul Oyun Yarışması’nda başarı ödülü aldı. Süleyman Bulut’un Can Çocuk Yayınları’nda otuzu aşkın kitabı bulunuyor.

YAZARIN KİTAPLARI