Büyüyünce Ne Olacaksın?

Yazar: Mina Tansel -

Resimleyen: Mustafa Delioğlu -

Yaş Aralığı: 11 - 12 - 13 -

Türü: Roman

168 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2013

11. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-07-1792-5

Barkod: 9789750717925

Her şey bir soruyla başladı:
"Büyüyünce ne olacaksın?"

Ayşe, "Büyüyünce ne olacaksın?" sorusuna verdiği yanıttan sonra yaşadıklarını güncesine yazmaya başlıyor. Ailesiyle okulundan oluşan çevresine birbirinden önemli, birbirinden yetenekli yeni isimler katılıyor: Yazar Fatma Aliye, yayıncı Ulviye Mevlan, eğitimci-siyasetçi-yazar Nezihe Muhittin, oyuncu Afife Jale, fizikçi Remziye Hisar, avukat Süreyya Ağaoğlu, ressam Mihri Müşfik ve daha kimler kimler...

Mina Tansel, çocukların yaşamındaki en önemli sorulardan birine yine çocuklarla birlikte, onları dilinden yanıt arıyor. Küçük kahramanı Ayşe'nin hazırladığı örnek alınacak yetenekli kadınlarımıza dair eğlenceli zaman çizelgesi de, kitabın sonunda meraklıları okurlarını bekliyor!

 

Ankara doğumlu yazar, ODTÜ’yü bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Doktorası yaptı. Meslek olarak yayıncılığı seçti. Mesleğe başladığında çocuklar için radyo programları hazırladı. Daha sonra yaptığı programlar arasında İstanbul konulu olanlar önemli yer tuttu. Bunlardan biri, yabancı dinleyiciler için tasarladığı, Türkçe olarak da TRT’nin hem dış, hem de iç yayınlarında yer alan İstanbul’la Saklambaç’tı. Bu programdan yola çıkarak Can Çocuk Yayınları için bir kitap yazdı. Daha sonra yine Can Çocuk Yayınları için Büyüyünce Ne Olacaksın? adında bir kitap daha kaleme aldı. Ardından, okurların isteği üzerine, İstanbul'la Saklambaç'ın devamı olan Boğaziçi'nde Saklambaç'ı yazdı.