Işıkları Seven Böcek

Yazar: Gülçin Alpöge -

Resimleyen: Mustafa Delioğlu -

Yaş Aralığı: 4 - 5 - 6 - 7 -

Türü:

32 sayfa
21x27 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2007

6. Baskı: 2018

ISBN: 978-975-07-0764-3

Barkod: 9789750707643

Bir zamanlar, adı sanı belli olmayan küçük bir böcek varmış. Mum ışığından elektrik lambasına, deniz fenerinden ay ışığına, parıldayan her şeyi sever, onlara ulaşmak istermiş. Bu çabası sırasında elektriğin gücünü bile öğrenmiş. Bir de kendi feneri olsa her gece gezebilecek, gezip görecek ve görüp neler neler öğrenecekmiş...

Özellikle küçük okurları okumayı sevmeye özendirecek bu güzel serüven, metne eşlik eden Mustafa Delioğlu’nun resimleriyle hayal gücünü geliştirmekle kalmıyor, okumanın eğlenceli bir eylem olduğunu duyumsatıyor.

Gülçin Alpöge İstanbul’da doğdu. Amerikan Kız Koleji'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nden pedagoji sertifikası aldı. New York Üniversitesi’nde Özel Eğitim alanında yüksek lisans yaptı. İki yıl George Washington Üniversitesi Eğitim Araştırmaları Merkezi’nde çalıştı. Amerikan Kız Koleji’nde, psikoloji ve sosyal psikoloji dersi verdi. Doktorasını, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde psikolinguistik alanında tamamladı. On yılı aşkın süre boyunca anaokulu öğretmenliği ve idareciliği yaptı. İki anaokulunun kuruluşunu gerçekleştirdi. 2002 yılında profesör unvanını aldığı Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü’nde çalışırken, fakültedeki çocuk yuvasının sorumluluğunu üstlendi. Eğitim programları hazırladı, akademik makaleler ve kitaplar yazdı. Farklı kültürlerden ve ülkelerden masalları, hikâyeleri çocuklar için yeniden anlatan, çocukları farklı kavramlarla tanıştıran öyküler kaleme alan Alpöge’nin otuz çocuk kitabı bulunmaktadır. Öyküleri Doğan Kardeş, Kırmızıfare, Milliyet Çocuk, Bando, Serena e Jogel gibi dergilerde yayımlandı. Bazı öyküleri yabancı dillere çevrildi. Kendi öykülerini okuduğu CD’si bulunan yazar, 1974’te yayımlanan Şıpşıp ile Tıptıp isimli dosyasına Arkın Yayınları tarafından verilen birincilik ödülünü eşi Atila Alpöge'yle paylaştı. 23 Nisan 2012’de, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bir organizasyonda, çocuklar tarafından “En Çocuk Dostu Akademisyen” seçilen Gülçin Alpöge, Boğaziçi Üniversitesi'nden emekli oldu.