Bugünlerde Herkesin Adı Affedersin

Yazar: Bart Moeyeart -

Çeviren: Mustafa Özen -

Yaş Aralığı: 12 - 13 - 14 -

Türü: Roman

176 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz

1. Baskı: 2020

2. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-4706-9

Barkod: 9789750747069

Sınıflar

Annesi Bianca'nın özel ilgi isteyen, hırçın bir kız olduğunu düşünüyor. Babasıysa onun baş edilmez olduğunu ve her hafta sonu yerine iki haftada bir görüşmelerinin yeterli olacağını...

Baş edilmez. Bianca'nın bu konuda kafası bir hayli karışık. Ona kalsa kimseye ait olmamayı tercih ederdi.

Evde ilgi odağı, kalp rahatsızlığı olan erkek kardeşi Alan. Peki ya Bianca? O hep suspus. Zamanının çoğunu bahçedeki gizli yerinde geçirmeyi seviyor. Bazen sakin kalmakta gerçekten zorlanıyor. Derken, sıcak bir ağustos günü, Bianca'nın en sevdiği dizinin yıldız oyuncusu Billie King evlerine geliyor ve Bianca ondan ilham alarak cesur bir karar veriyor.

Astrid Lindgren Anma Ödüllü yazar Bart Moeyeart, kafası karışık, öfkeli bir genç kızın portresini çiziyor. Bugünlerde Herkesin Adı Affedersin'de Bianca'nın hayatındaki önemli bir gün, kendi gözünden anlatılıyor. 

Uzun süre akıllardan çıkmayacak, yoğun ve içten bir büyüme hikâyesi...

1964 yılında Belçika’nın Flandre bölgesinde doğan ve halen orada yaşamakta olan yazar-şair Bart Moeyaert’in ilk kitabı Duet met valse noten 1983 yılında yayımlandığında büyük ilgi gördü. Bir yıl sonra Flandre Çocuk ve Gençlik Kitapları jürisi tarafından en iyi kitap ödülüne layık görülen ve daha sonra tiyatroya da uyarlanan bu eserin ardından Moeyaert çocuk ve gençlik temalı birçok romana imzasını attı. Ayrıca şiir, senaryo ve tiyatro oyunu da yazan ve eserleri yirmiyi aşkın dile çevrilen Moeyaert birçok ulusal ve uluslararası ödül kazandı. Bunların arasında en prestijli olanı hiç kuşkusuz 2019'da layık görüldüğü ve çocuk edebiyatının Nobel’i diye de adlandırılan Astrid Lindgren Anma Ödülü'dür.