Prens Oleomargarin'in Aşırılması

Yazar: Mark Twain - Philip Stead -

Resimleyen: Erin Stead -

Çeviren: Kutlukhan Kutlu -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 -

Türü: Roman

152 sayfa
21,3 x 28,7 cm
lüks kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-3966-8

Barkod: 9789750739668

1879 yılında bir akşam, Mark Twain küçük kızlarıyla otururken, kızlar babalarına bir hikâye anlatsın diye yalvardılar. Bunun üzerine Twain bir dergideki resimden yola çıkarak onlara fakir bir çocuğun, Johnny'nin hikâyesini anlatmaya başladı. Elinde sihirli tohumlar olan Johnny, kendini çalınmış bir prensi kurtarmakla görevlendirilmiş buluyordu. Mark Twain daha sonra bu hikâye hakkında birtakım notlar da aldı ama hikâye yarım kaldı... Yani, şimdiye dek!

Berkeley'deki California Üniversitesi'nde yer alan Mark Twain arşivlerinde keşfedilip gün yüzüne çıkarılmış bu notlar şimdi, yani bir asırdan uzun süre sonra devamı getirilen bir hikâyenin temelini oluşturuyor. Caldecott Ödüllü yazar Philip Stead, elinde rehber olarak Twain'in taslaklarıyla, acaba Twain'in eserini tamamlasa ortaya nasıl bir şey çıkardı diye hayal ederek bir metin ördü. Erin Stead ise oyma, mürekkep ve kara kalem gibi teknikler kullanarak zarif, muzip ve son derece dokunaklı resimler yarattı.

Prens Oleomargarin'in Aşırılması iyilik ve cesaret üzerine, zamanın ötesine uzanan bir kitap. Johnny'nin öyküsü Mark Twain'in her yaştan okurunu büyüleyecek!


1982 yılında Michigan, Amerika'da doğdu. Pek çok çocuk kitabı yazdı. Kendisinin kaleme aldığı, karısı Erin Stead'in resimlediği Bekçi Amos'un Hastalandığı Gün (Yapı Kredi Yayınları) ile 2011'de Caldecott Madalyası'na değer görüldü. Erin Stead'le ve köpekleri Wednesday'le Michigan'da yaşıyor, çocuklar için yazmaya devam ediyor.