Yedi İklim Dört Bucak

Yazar: Evliya Çelebi -

Derleyen: Refik Durbaş -

Resimleyen: Yalçın Çetin -

Yaş Aralığı: 9 - 10 - 11 - 12 -

Türü: Gezi-İnceleme

80 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2001

22. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-07-0130-6

Barkod: 9789750701306

Evliya Çelebi ile yola çıkmak...

On yedinci yüzyılda yaşamış, dünya gezgini bir ulu yazar Evliya Çelebi. Tam elli yıl durmadan, dinlenmeden gezmiş de gezmiş... O yıllarda üç büyük kıtaya yayılan büyük Osmanlı İmparatorluğu topraklarında gezmedik köşe, görmedik bucak bırakmamış; bir yanda da günlük notlar tutmuş. Gördüğü yerleri, tanıdığı insanları, tanık olduğu şaşırtıcı olayları, dinlediği ilginç öyküleri hiç üşenmeden yazmış...

Şair Refik Durbaş, bu ünlü gezginin yazılarını taradı, çocuklar için ilginç bulduğu bölümleri, anlatımını yalınlaştırarak Yedi İklim Dört Bucak'ta topladı. Gezi notlarını günlük konuşma diliyle yazan büyük gezgin Evliya Çelebi'nin alabildiğine abartarak anlattığı olayları gülerek, keyifle okuyacaksınız.

Evliya Çelebi, 17. yüzyılda yaşamış dünya gezgini ulu bir yazarımız. Otuz yaşına kadar İstanbul’da kalmış, çağının bilginlerinden dersler almış, sonra da dünyanın ünlü gezginlerinden biri olmuş. Gittiği gördüğü yerleri, tanıştığı kişileri, başından geçen olayları, edindiği izlenimleri hiç üşenmeden yazmış da yazmış. Böylece, ciltler dolusu o ünlü Seyahatname ortaya çıkmış.