Hayvanlar Toplantısı

Yazar: Erich Kästner -

Resimleyen: Walter Trier -

Çeviren: Süheyla Kaya -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Roman

88 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 1981

18. Baskı: 2018

ISBN: 978-975-510-095-1

Barkod: 9789755100951

Hayvanlar Gökdeleni'nde büyük buluşma...

Her şey çocuklar için!

“İnsanlar... Balıklar gibi dalıyorlar, bizim gibi yürüyorlar, ördekler gibi süzülüyorlar, dağ keçileri gibi tırmanıyorlar ve kartallar gibi uçuyorlar. Ama bütün bu yeteneklerinin sonucu ne? Savaşlar!"

Fil Oskar, Zürafa Leopold, Aslan Alois ve diğerleri... Hayvanlar âlemi, "çocuk-insanların geleceği için" birbirlerini yok etmekten başka bir çare bulmayan büyük-insanlara karşı bir konferans düzenlerse ne olur dersiniz? Açıkgöz Budalalar, Palavracı Baron, Uçan Sınıf ve Küçük Hafiyeler gibi kitaplarıyla çocukların kalplerinde izler bırakan Alman gülmece yazarı Erich Kaestner, anlamsız nedenler yüzünden savaşıp duran insanların karşısına hayvanları çıkarıyor. Büyükleri unutulmaz bir ders bekliyor!

1899’da Dresden’de doğdu. Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. Savaştan sonra liseyi bitirdi ve üniversitede Alman dili, tarih, felsefe ve tiyatro tarihi okudu. Gazetelerde redaktör ve tiyatro eleştirmeni olarak çalıştı. 1933’te iktidardaki Nasyonal Sosyalistler bütün kitaplarını yaktılar. Gestapo tarafından iki kez tutuklandı ve 1943 yılında yazı yazması yasaklandı. Savaştan sonra tiyatro ve film alanlarında çalıştı. 1966 yılında edebiyat çalışmalarına son verdi. 1974 yılında Münih’te öldü. Yaşamı boyunca yapıtları pek çok ödüle layık görüldü. Çocuklar için yazmış olduğu kitaplar bütün dünyada çeşitli dillere çevrildi. Kästner, Alman çocuk edebiyatında yeni bir çığır açmış, çocuk kitaplarını gerçekçi temeller üzerine oturtmuştur.