Yazar: José Mauro de Vasconcelos -

Resimleyen: Kutlay Sındırgı -

Çeviren: Şehsuvar Adil -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 -

Türü: Roman

112 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2005

25. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-07-0432-1

Barkod: 9789750704321

Yalnızlığa sevgiyle diren!

13 yaşında bir çocuk Eduardo. Doğuştan "farklı" bir çocuk; başı oldukça büyük... Ailesince de yalnızlığa itilen Edu'nun birkaç sevgili arkadaşı vardır neyse ki: Kaplan Gabriel, Bayankuş Mintaka, Kurbağa Bolitro, bir de çok sevdiği teyzesi Anna... Bu dört yakınıyla birlikte hayal dünyasının okyanuslarında yelken açıp yaşamının zorluklarını yenmeye çalışır Edu.

Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım gibi eserleriyle her yaştan okurda iz bırakan José Mauro de Vasconcelos'tan altın kalpli "değişik" bir çocuğun öyküsü... Farklı olmanın getirdiği yalnızlığa, kocaman başının içindeki sonsuz  hayallerle ve sevgiyle direnen Edu, hiç aklınızdan çıkmayacak.

1920’de, Rio de Janeiro’nun Bangu Mahallesi’nde doğdu. Yarı yerli, yarı Portekizli yoksul bir ailenin on bir çocuğundan biriydi. Ailenin yoksulluğu nedeniyle çocukluğunu Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Natal kentinde, akrabalarının yanında geçirdi ve okumayı tek başına öğrendi. Resim, hukuk ve felsefe alanında öğrenim görmek istediyse de vazgeçti. Natal’da iki yıl tıp eğitimi aldı. Çeşitli işlerde çalıştı. Boks antrenörlüğü, muz taşıyıcılığı, garsonluk, ırgatlık, balıkçılık yaptı. Bir süre Kızılderililer arasında yaşadı. 1942’de yazdığı ilk romanı Yaban Muzu’yla eşine az rastlanır anlatıcılık yeteneğini ortaya koydu. Ardından Şeker Portakalı, Güneşi Uyandıralım, Kayığım Rosinha, Kardeşim Rüzgâr Kardeşim Deniz, Delifişek, Çıplak Sokak gibi romanlarıyla ünü Brezilya sınırlarını aştı. Bugün yapıtları birçok ülkede büyük ilgiyle okunan yazar, 24 Temmuz 1984’te São Paulo’da öldü.