Alice Harikalar Ülkesinde

Yazar: Lewis Carroll -

Resimleyen: John Tenniel -

Çeviren: Tomris Uyar -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 - 13 -

Türü: Roman

156 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 1992

22. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-0614-1

Barkod: 9789750706141

Burada "sıkıcı" hiçbir şey yok,

burası harikalar ülkesi!

“Gittikçe garipleştikçe gittikçe garipleşiyor!”

Bu ülkede her şey mümkün! Filozof Tırtıl'ın öğütlerini dinlemek, Mart Tavşanı'nın çay partisine katılmak, Tarla Faresi'yle sohbet etmek ya da öfkeli Kraliçe'yle çelikçomak oynamak, hatta kendi gözyaşlarında boğulmak... Burada mümkün olmayan tek şey sıkılmak! Yüz yılı şakın bir süredir dünya çocuklarının hayranlıkla okuduğu Alice Harikalar Ülkesinde, herkesin içinde kaybolmak isteyeceği büyülü bir masal.

Küçük Alice, bir gün tuhaf giyimli bir tavşanla karşılaşır; tavşanın peşinden bir deliğe dalar ve o anda kendini olağanüstü bir serüvenin içinde bulur. İnanılmaz kahramanlarla dolu Harikalar Ülkesi'ne girmiştir: Bu acayip ama eğlenceli dünyada, kendisini ya küçücük yapan ya da dev gibi büyüten büyülü yiyecek ve içeceklerin yardımıyla maceradan maceraya koşar! Lewis Carroll'un onlarca dilde yıllardır okunan başyapıtı Alice Harikalar Ülkesinde, Tomris Uyar'ın çevirisiyle, her yaştan çocuğa sınırsız serüven vaat ediyor.

27 Ocak 1832’de İngiltere’nin kuzeyinde dünyaya geldi. Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan Lewis Carroll, Oxford Koleji’nden dereceyle mezun oldu ve matematik alanında doçentlik unvanı aldı. 1862 yılında yazmaya başladığı Alice Harikalar Ülkesinde’nin kahramanı, okul müdürünün ortanca kızı Alice’ti. Alice Harikalar Ülkesinde ve 1872’de devamı olarak yazdığı Aynanın İçinden kısa sürede klasikler arasına girdi. Kendi adıyla yazdığı pek çok şiirin yanında matematikle ilgili eserler de vermiştir. Yaşamının büyük bölümünü İngiltere’nin kuzey sahillerinde geçirmiş, 1898 yılında da yine burada yaşama veda etmiştir. Whitburn’de anısına bir heykel dikilmiştir.