Horoz Adam ve Korsan

Yazar: Sevim Ak -

Kapak Resmi: Behiç Ak -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 -

Türü: Roman

152 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy

1. Baskı: 2008

18. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-0956-2

Barkod: 9789750709562

“Herkesten farklı, herkesinkine benzer bir öykü..."

"Horoz Adam dedi ki; beş duyusunu kullanan insanlar duyuları 'eksik' olanları hor görür, yok sayarlar. (...) Bir de tersten baksalar... İşitmeyenlerden oluşan bir toplulukta işiten 'özürlü' damgası yiyecek o zaman."

Hayat tersine başlar Yağmur için. Doğduğunda kendi çığlığını bile duyamaz; hep "eksik" bulurlar onu, yok sayarlar. Buna rağmen tutunmakta kararlıdır Yağmur hayata, çünkü tutkundur çiçeklere, hayvanlara, insanlara... Köyden İstanbul’a göçtüklerinde, bambaşka serüvenler, dostluklar ve hiç akla gelmeyecek bir gelecek öyküsüyle karşılaşır: Sessizliğin içinde umut dolu bir yol bulur.

Her kitabıyla çocukların dünyasında yepyeni kapılar aralayan Sevim Ak, Horoz Adam ve Korsan ile "engellerin" dünyasına bakıyor, sessizlikten doğan gürül gürül sesleri taşıyor küçük okurların kulaklarına. Umutla, tutkuyla ve yaşama sevinciyle...

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor.