Cadılar

Yazar: Roald Dahl -

Resimleyen: Quentin Blake -

Çeviren: Celâl Üster -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Roman

216 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2007

24. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-07-0784-1

Barkod: 9789750707841

Çocuklar cadılara karşı!

"GERÇEK CADILAR sıradan giysiler giyerler ve tıpkı sıradan kadınlara benzerler. Sıradan evlerde otururlar ve SIRADAN İŞLERDE çalışırlar. Onları yakalamak işte bu yüzden çok zordur."

Cadıların Cadısı, İngiltere'deki tüm çocuklardan kurtulmak için korkunç bir plan yapar! Cadıların Cadısı'nın hazırladığı "Formül 86 Zaman Ayarlı Fareyapan İksiri" çocukları fareye çevirecektir! Sonra da gelsin fare kapanları... Hikâyemizin anlatıcısı olan küçük oğlan bu acımasız plana kulak misafiri olur ama cadılar hakkında her şeyi bilen büyükannesine akıl danışamadan kendisini fareye dönüşmüş bulur!

 

1916’da Galler’de Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Afrika’da Shell firması için çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti. Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü “A Piece of Cake”te de (Çocuk Oyuncağı), 1943’te yayımlanan ilk çocuk kitabı The Gremlins’te de (Cinler) pilotluk günlerini yazdı. Özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinler için iki romanı (Sometime Never: A Fable for Superman [Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal], Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabı ile “Pansiyoncu Kadın” ve “Deri” adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.