Büyülü Parmak

Yazar: Roald Dahl -

Resimleyen: Quentin Blake -

Çeviren: Gönül Çapan -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Roman

64 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2007

28. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-07-0787-2

Barkod: 9789750707872

Roald Dahl'dan zekâ ve kahkaha dolu bir macera
Ava giderken avlanmak bu olsa gerek!

"Kocaman adamların, küçücük çocukların eğlence olsun diye hayvanları öldürmelerini hiç de doğru bulmuyorum" diyen küçük kız, komşu çiftlikte yaşayan Gregg ailesinin av merakına o kadar kızıyor ki, bir daha yapmayacağına söz verdiği halde, büyülü parmağını hepsine birden uzatıveriyor! Bir anda her yer kıpkırmızı oluyor ve macera başlıyor! 

Çocukların dünyasına alışılmadık ama etkili bir üslupla ışık tutan dahi yazar Roald Dahl, yine resmi tersine çeviriyor ve "Ya senin başına gelseydi?" diye soruyor. , kendiminizi başkasının yerine koyabilmek üzerine hem öğretici hem de komik bir hikâye!

1916’da Galler’de Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Afrika’da Shell firması için çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti. Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü “A Piece of Cake”te de (Çocuk Oyuncağı), 1943’te yayımlanan ilk çocuk kitabı The Gremlins’te de (Cinler) pilotluk günlerini yazdı. Özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinler için iki romanı (Sometime Never: A Fable for Superman [Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal], Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabı ile “Pansiyoncu Kadın” ve “Deri” adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.