Bay ve Bayan Kıl

Yazar: Roald Dahl -

Resimleyen: Quentin Blake -

Çeviren: Roza Hakmen -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Roman

88 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2007

25. Baskı: 2022

ISBN: 978-975-07-0786-5

Barkod: 9789750707865

Dünyanın en iğrenç çiftiyle tanışın!

Yüzünü hiç yıkamayan bir adamla düşüncelerinin çirkinliği görüntüsüne yansımış sevimsiz bir kadının evliliği nasıl olabilir? Tıpkı Bay ve Bayan Kıl'ınki gibi!

Bay ve Bayan Kıl hiç yıkanmazlar, "Kuş Böreği" yapmak için sürekli kuş avlarlar ve çocuklardan nefret ederler. Her ikisi de iğrenç insanlardır! Birbirlerine çok kötü şakalar yaparlar: Bayan Kıl, Bay Kıl’ı korkutmak için cam gözünü bardağının içine atar. Bay Kıl ise buna, yatağın içine bir kurbağa koyarak karşılık verir. Bu ikisi kadar itici kimseyle karşılaşmamışsınızdır! Ama bu iğrenç ikili sonunda kötü bir sürprizle karşılaşırlar. Görün bakın, Tombilik Kuş ve Şaklabani Maymunlar onlara neler yapıyor!  Dünyanın bir numaralı hikâye anlatıcısı Roald Dahl'dan yine unutulmaz bir macera!


1916’da Galler’de Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Afrika’da Shell firması için çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti. Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü “A Piece of Cake”te de (Çocuk Oyuncağı), 1943’te yayımlanan ilk çocuk kitabı The Gremlins’te de (Cinler) pilotluk günlerini yazdı. Özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinler için iki romanı (Sometime Never: A Fable for Superman [Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal], Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabı ile “Pansiyoncu Kadın” ve “Deri” adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.