George'un Harika İlacı

Yazar: Roald Dahl -

Resimleyen: Quentin Blake -

Çeviren: Cem Akaş -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Roman

112 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2007

22. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-0785-8

Barkod: 9789750707858

Şampuan, diş macunu, parafin, parke cilası... ne?

Yok böyle bir ilaç!

"Ne zaman bir parça marul üstünde canlı bir sülük görsem," dedi Büyükanne,

"Sıvışmasına fırsat vermeden hemen yutarım. Nefistir!"

Çocuk edebiyatının mucize kalemi Roald Dahl, bu kez bir çiftlikte anne babası ve huysuz mu huysuz büyükannesiyle birlikte yaşayan ve elbette bütün çocuklar gibi çok sıkılan George'un çılgın hikâyesine çağırıyor okurlarını.

Büyükannesinden hoşlanmıyordu George; bencil, kötü, aksi ihtiyarın tekiydi büyükannesi: Sürekli yakınıyor, mızmızlanıyor, surat asıyor, vıdı vıdı ediyordu. Üstelik iğrenç şeyler yiyordu! Sonunda George'un canına tak etti ve onun için şaşırtıcı, müthiş, patlayıcı ve sarsıcı bir şok hazırlamaya karar verdi!

1916’da Galler’de Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Afrika’da Shell firması için çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti. Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü “A Piece of Cake”te de (Çocuk Oyuncağı), 1943’te yayımlanan ilk çocuk kitabı The Gremlins’te de (Cinler) pilotluk günlerini yazdı. Özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinler için iki romanı (Sometime Never: A Fable for Superman [Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal], Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabı ile “Pansiyoncu Kadın” ve “Deri” adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.