Dünya Şampiyonu Danny

Yazar: Roald Dahl -

Resimleyen: Quentin Blake -

Çeviren: Semih Özcan -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Roman

248 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2007

22. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-0802-2

Barkod: 9789750708022

Çılgın bir baba, heyecan dolu bir serüven!

Roald Dahl'dan sımsıcak bir baba-oğul hikâyesi

Çocukların kendini bir anda kaptırdığı fantastik dünyaların yaratıcısı Roald Dahl, henüz bebekken annesinin kaybeden ve "gözleriyle gülen" babası tarafından sevgiyle büyütülen Danny ile tanıştırıyor hayranlarını bu kez.  Üstelik Danny'nin hikâyesi, yazarın bir başka ünlü eserine,  Koca Sevimli Dev'e de göz kırpıyor!

Babasıyla bir karavanda yaşayan Danny, bir çocuğun sahip olabileceği en harika babaya sahip olduğunu düşünmektedir: Hem özverili bir adamdır karşımızdaki hem de harika masallar bilmektedir! Ama Danny bir gün babasının bir sırrı olduğunu öğrenir: Babası kaçak avcıdır; zaman zaman Hazell Ormanı'na giderek zorba Victor Hazell'in sülünlerini avlamaktadır. Bay Hazell mevsimin en büyük av partisine ev sahipliği yapmak üzere hazırlanadursun, Danny ve babası sülünlerin hepsini avlamı planlamaktadır!

1916’da Galler’de Norveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra Afrika’da Shell firması için çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı ve ABD’ye gitti. Burada İngiltere için diplomatlık ve istihbaratçılık yaptı. 1942’de yazdığı ilk öyküsü “A Piece of Cake”te de (Çocuk Oyuncağı), 1943’te yayımlanan ilk çocuk kitabı The Gremlins’te de (Cinler) pilotluk günlerini yazdı. Özellikle Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinler için iki romanı (Sometime Never: A Fable for Superman [Hiçbir Zamanlar: Süpermen İçin Bir Masal], Oswald Amcam) ve altmıştan fazla öyküsü bulunuyor. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabı ile “Pansiyoncu Kadın” ve “Deri” adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Kuralları hiçe sayan, ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazar olan Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.