Atatürk Anlatıyor

Yazar: Adnan Binyazar -

Resimleyen: Mustafa Delioğlu -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 -

Türü: Belgesel Öyküler

208 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2010

24. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-1115-2

Barkod: 9789750711152

"Üstüne kargaların konup kalktığı ekinin yeşerdiği nerede görülmüş!"


Bu kitapta, Mustafa Kemal'in öyküsü anlatılıyor. Hem de kendi dilinden...Sarışın, mavi gözlü bir çocuk. Zarif, iyi yürekli. Öylesine özgürlük tutkunu ki, dayısının tarlasında kargaları kovmakla başladığı işi ömrünce sürdürüyor. Sonunda işgalci gerçek kargaları yurdumuzdan kovuncaya değin neredeyse soluk almadan savaşıyor. Peki, bunca önemli işinin arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurulduğu günü neden çocuklara armağan ediyor?

Usta edebiyatçı Adnan Binyazar'ın Atatürk'ün yaşamında dönüm noktası sayılabilecek olayları çocukların yalın bir dille okuyup kavramalarını sağlamak amacıyla hazırladığı bu kitaba Mustafa Delioğlu'nun çizgileri eşlik ediyor.

1934’te Diyarbakır’da doğdu. Dicle Köy Enstitüsü’nü bitirdi. Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nde okudu. İlköğretmen Okulu’ndan üniversiteye, çeşitli okullarda anadili öğretmenliği yaptı. Berlin’de ders kitapları yazma projelerinde çalıştı. Cumhuriyet gazetesinde “Ayna” ve “Pazar Yazıları” köşelerinde denemeler yazdı. Deneme ve eleştirilerini Toplum ve Edebiyat, Ağıt Toplumu, Ozanlar Yazarlar Kitaplar, Ayna, Duyguların Anakarası, Edebiyatın Dar Yolu, Ardında Leke Bırakmamalı Sevgi adlı kitaplarında topladı. Toplum ve Edebiyat adlı kitabı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Halk yazınıyla ilgili kitapları ise Dede Korkut, Kan Turalı, Halk Anlatıları, On Beş Türk Masalı, Elif ile Mahmut, Kerem ile Aslı adlarını taşıyor. Masalını Yitiren Dev adlı romanı, Orhan Kemal Roman Armağanı, Ölümün Gölgesi Yok adlı kitabı Ebubekir Hazım Tepeyran Roman Ödülü’ne ve "Günışığına Yolculuk" serisinin ikinci kitabı Varış Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dilini ve Edebiyatını Geliştirme Ödülü’ne layık görüldü. Şairin Kedisi, Şah Mahmet, Bozkır Aydınlığında Aşk, Kızıl Saçlı Kontes adlı öykü kitapları yayımlandı.