Sakız Kızın Günleri

Yazar: Sevim Ak -

Resimleyen: Behiç Ak -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Öykü

128 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2004

31. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-0330-0

Barkod: 9789750703300

Sevim Ak'ın en neşeli kahramanıyla tanışın!

“Herkes adına benzemeye çalışırmış. Ben de benzedim işte! Sakız gibi yere yapıştım, bir türlü uzayamıyorum. İki yılda iki santim uzamak da bir şey mi?”

Annesi, babası, kardeşi Nazlı ve semenderi Yusuf'la bir ara sokaktaki apartman dairesinde yaşayan sekiz yaşındaki Sakız, dur durak bilmeyen merakı ve tükenmeyen neşesiyle küçük okurları büyülüyor! Sakız'ın ilk macerasının kahramanı bir aytaşı! Bu taş o kadar tuhaf bir güce sahip ki, Sakız kız bununla insanların hayallerini gerçekleştirebiliyor. Sonra... Sonrası bu kapağın altında!

Sakız kızın üç öyküsünü bir arada sunan bu kitap da Sevim Ak'ın diğer bütün eserleri gibi çocukların kalbinde iz bırakacak türden... Yazarın en keyifli kitaplarından biri olan Sakız Kız'ın Günleri'ni, Behiç Ak resimledi.

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar” kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor